PROTESTY A DEMONSTRACE NA VÝROČÍ 17. LISTOPADU
Rozdělená společnost si připomíná 35. výročí pádu komunismu
Oslavy 17. listopadu, výročí pádu komunistického režimu, provázely v letošním roce nejen pietní akty a připomínky historických událostí, ale také protesty a politicky laděné demonstrace. Na jedné straně stáli zastánci změny současného systému, na druhé podporovatelé současného elitářského politického establishmentu. Politické zvraty probíhají po celém světě, zejména v USA. Triumf Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách přinesl nejen naději pro jeho voliče, ale také silnou inspiraci pro evropská konzervativní a populistická hnutí. Toto vítězství představuje zlom v západní politice a vysílá jasný signál elitám i občanům po celém světě.
Protesty před Národním muzeem
U Národního muzea se sešli protivládní demonstranti, kteří během své akce přečetli petici požadující odstranění ukrajinských vlajek z budov spravovaných státem. „Stojíme tu poníženi, oklamáni a okradeni, současný režim je zlo, symbolem ukrajinská vlajka na Národním muzeu,“ prohlásil jeden z řečníků. Petice byla adresována premiérovi Petru Fialovi (ODS) a podepsali ji například předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, Zuzana Majerová (Trikolora) a poslankyně SPD Karla Maříková.
Organizátor akce Ladislav Vrabel vysvětlil, že jejich požadavek není namířen proti lidem prchajícím před válkou, ale proti české vládě. „Nepřítelem nejsou lidé utíkající z napadené země, ale zdejší vláda,“ uvedl. Vrabel zároveň oznámil, že petici za stažení vlajek zašle premiérovi datovou schránkou a bude její splnění vymáhat soudně.
Kritika sametové revoluce a spor o historii
Demonstrace před muzeem měla i výrazně polarizující momenty. Na akci vystoupili například komunista Josef Skála a učitelka Martina Bednářová, která čelila obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině. „Stojíme tu, abychom požádali o vládu lidu,“ prohlásil Vrabel za výkřiků proukrajinské skupiny, která reagovala skandováním: „Ať žije svoboda!“ Někteří demonstranti srovnávali současnou situaci s okupační vládou ze čtyřicátých let a zpochybňovali přínos sametové revoluce, což vyvolalo napětí a odpor mezi podporovateli Václava Havla.
Pochod na Úřad vlády a Národní třídu
Po skončení akce před Národním muzeem se protestující vydali přes Spálenou ulici na nábřeží, odkud dorazili s peticí k Úřadu vlády. Policisté trasu pochodu odklonili, aby zabránili střetům na zaplněné Národní třídě, kde se mezitím konaly oficiální oslavy výročí. Vrabel doporučil účastníkům, aby se na Národní třídu vydali individuálně po rozpuštění pochodu. „Stažení vlajek bude též vymáhat soudně,“ uvedl Vrabel jako závazek vůči demonstrantům.
Demonstrace na Staroměstském náměstí
Na Staroměstském náměstí mezitím probíhala jiná demonstrace, kterou uspořádal spolek Milion chvilek pro demokracii. Pod názvem „Chceme zůstat demokratickým srdcem střední Evropy“ varovali organizátoři před nástupem autoritářských politiků k moci a upozorňovali na vývoj v některých sousedních zemích. „Do voleb nám zbývá zhruba deset měsíců a budeme hrát o hodně,“ řekla předsedkyně spolku Mariana Novotná Nachtigallová.
Na akci vystoupili hosté ze Slovenska, hudebníci David Koller a Barbora Poláková, a prostřednictvím videopozdravu se připojila bývalá slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Řečníci zdůrazňovali rizika spojená s nástupem populistických stran, jako je hnutí ANO vedené Andrejem Babišem, a poukazovali na příklady omezování demokracie na Slovensku a v Maďarsku. „Pokud se k moci dostanou bezskrupulózní populisté, bude v ohrožení právní stát, občanské svobody i naše postavení v Evropské unii,“ varovala Nachtigallová.
#geopolitan #zpravy #zpravyzdomova #zpravyzezahranici #necenzurovanezpravy #zdomova #zdenekchytra #donaldtrump #protesty #narodnimuzeum #ladislavvrabel #milionchvilek #demokracie #populismus
Zanechte komentář :