KVŮLI OVACÍM NACISTICKÉMU VETERÁNOVI SS
Polsko požaduje vydání veterána SS z Kanady kvůli kontroverzi v kanadském parlamentu
V nedávných dnech se rozhořela kontroverze kolem žádosti Polska o vydání nacistického veterána SS, který byl oceněn v kanadském parlamentu za své úsilí během druhé světové války. Polský ministr školství, Przemysław Czarnek, podal žádost o vydání 98letého ukrajinsko-kanadského veterána SS Jaroslawa Hunkyho, což vyvolalo rozruch jak v Polsku, tak v Kanadě.
Kontroverzní vyznamenání v kanadském parlamentu
Jaroslaw Hunka, veterán SS, byl minulý týden oceněn potleskem vestoje v kanadském parlamentu za své úsilí během druhé světové války, kdy bojoval v německé divizi. Tato událost vyvolala kontroverzi a protesty ze strany židovských skupin a polského velvyslance v Kanadě.
Kanadský prezident Justin Trudeau a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj byli přítomní během udělení ocenění Hunkovi a tleskali mu. Tento akt však vyvolal otázky ohledně Hunkovy válečné minulosti a jeho spojení s divizí SS, která sloužila pod nacistickým velením a byla obviněna z válečných zločinů.
Polská žádost o vydání veterána
V reakci na tuto kontroverzi podal polský ministr školství žádost o vydání Jaroslawa Hunkyho z Kanady. Ministr Czarnek uvedl, že kroky k možnému vydání veterána podnikl „ve světle skandálních událostí v kanadském parlamentu“. Polská vláda má zájem zjistit, zda je Hunka hledán pro zločiny proti polskému národu nebo Polákům židovského původu, což by bylo důvodem k jeho vydání z Kanady.
Kontroverzní historie divize SS
Divize SS, do níž Hunka patřil, byla obviněna z válečných zločinů, včetně účasti na masakru asi 850 Poláků v obci Huta Pieniacka na Ukrajině. Tato historie vyvolává otázky ohledně jeho účasti v této jednotce a jeho morální odpovědnosti za válečné zločiny.
Historické napětí mezi Polskem a Ukrajinou
Napětí mezi Polskem a Ukrajinou ohledně historických událostí druhé světové války, včetně masakrů Poláků na území dnešní Ukrajiny, stále přetrvává. I přesto, že jsou obě země spojenci v konfliktu proti Rusku, stále existují citlivé otázky týkající se minulosti a válečných událostí.
Masakr ve Volyni: Tragická kapitola druhé světové války
Masakr ve Volyni, který se odehrál během druhé světové války v letech 1943 až 1944, je jedním z nejtemnějších a nejkontroverznějších historických událostí na území dnešní Ukrajiny. Tento tragický konflikt byl charakterizován masovým násilím, vražděním a etnickými čistkami, a stále zůstává citlivým tématem v historických a kulturních kontextech Polska a Ukrajiny.
Konflikt se odehrával mezi ukrajinskými nacionalistickými ozbrojenými skupinami, především Ukrajinskou povstaleckou armádou (UPA), a polskými civilisty, včetně Poláků a dalších etnických menšin. Masakr byl způsoben různými faktory, včetně etnických napětí, snahy o nezávislost Ukrajiny a úsilím o etnické očištění regionu.
Během násilí byly polské vesnice a města napadány a tisíce Poláků byly brutálně zavražděny. Celkový počet obětí zůstává předmětem historických debat, ale odhaduje se, že masakr si vyžádal desetitisíce životů.
Kontroverze a reakce v Kanadě
Po udělení ocenění Hunkovi došlo k silným protestům, a to i ze strany kanadských židovských komunit. Předseda kanadské Dolní sněmovny, Anthony Rota, který Hunkovi představil jako „válečného hrdinu“, se následně omluvil a označil udělení ocenění za „znepokojující a trapné.“ Kanadský premiér Justin Trudeau také vyjádřil znepokojení nad tímto incidentem.
#Geopolitan #zpravy #necenzurovanezpravy #Kontroverze #Oceni #VeteranSS #Kanadskyparlament #Zadost #Vydani #Protesty #Valecnaminulost #DivizeSS #Historickenapeti #MasakrveVolyni #Reakce #Politici #Dusledky #VeteranSS #Polskyministrskolstvi #Kanadskypremier #JustinTrudeau
Zanechte komentář :