TISKOVÁ KONFERENCE NÁRODNÍ RADY OBNOVY
Národní rada obnovy - Informace z tiskové konference konané 4. 11. 2022
Hlavním cílem spolku Národní rada obnovy je podání informací o založení skupiny odborníků, která si dala za cíl pomoc České republice z hluboké energetické, ekonomické a ekologické krize, která se stále prohlubuje.
Jsme přesvědčeni, že se Česká republika propadne již v roce 2023 do hluboké #recese, s nejvytším propadem #HDP z celé Evropské unie, stejně jako tomu bylo v roce 2009, jenže tentokrát nebude propad HDP 7% jako v roce 2009, ale v desítkách procent a krize průmyslu povede ke krachu mnoha firem a velká část těchto firem už výrobu neobnoví. Pokles spotřeby plynu o cca 30% pak nebude vítězstvím, ale velkou prohrou.
Životní úroveň obyvatelstva se vrátí nejméně o 50 let zpět. I stav životního prostředí se může výrazně zhoršit, což povede k výrazným ekonomickým škodám, dramaticky se zvýší náklady na nemocenskou péči a se zhorší stav ovzduší. Místo Green Dealu budeme mít "Black Deal", protože se budou spotřebovávat vysoce emisní druhy energie.
Skupina odborníků byla založena proto, aby se dopady této krize na Českou republiku zmírnily. Kromě zde přítomných odborníků jednáme s dalšími, abychom pokryli všechny obory činnosti zasažené současnou krizí.
Naším primárním cílem není pořádat demonstrace, ale v situaci, kdy s námi vláda nekomunikuje a doba se horší, což jsme očekávali, jsme se rozhodli uspořádat demonstraci 26.11. od 14:00 na Letenské pláni, na kterou Vás tímto srdečně zveme.
V ekonomické situaci naší země, která má nejhorší stav životního prostředí a nejvyšší výskyt rakoviny v EU, nejvyšší nárůst deficitu státního rozpočtu, nejvyšší ceny energií, inflaci 20%, a tím i ceny všeho, co potřebujeme k životu, kde podniky krachují, zvýší státní ČEZ od ledna 2023 dalším statisícům odběratelů cenu plynu a elektřiny o 60 procent, přitom však získá s největší pravděpodobností od státu dotace ve výši více než 100 miliard korun. To je nepřijatelné.
Jestliže Slovensko dokázalo snížit deficit státního rozpočtu od ledna do října 2022 o 63% a výrazně snížit emise škodlivých látek, tak by se o podobný výsledek měla pokusit i ČR. Naše skupina navrhne, jakými nástroji toho lze dosáhnout. Určitě to není cestou zvyšování daní z nemovitostí odvozené od tržní hodnoty domů a bytů.
Vyjádření odborníků na energetiku Ivana Noveského a Vladimíra Štěpána:
#Ceny #energie a lobbistické řízení jsou hlavní příčinou energetické, ale i ekonomické krize a krize životního prostředí v Evropě, která nemá na světě obdoby. #Ceny #plynu na evropských burzách jsou i po zastropování třikrát vyšší než kdekoliv jinde ve světě, proti #USA 4x vyšší a proti Rusku více než 10x. Plynu je přitom dost, krize je zbytečná a uměle vyvolaná. Evropská #solidarita nefunguje; každý stát s výjimkou ČR přijal národní řešení. ČR musí koupit zásobníky plynu, aby nebyla cenou plynu vydíratelná. Ale i z hlediska bezpečnosti. Levný plyn lze získat i výměnou za levnou elektřinu. Je nutno zřídit státního obchodníka pro nákup levného plynu - tento levný plyn lze pak uskladnit pro zimní období; navíc ČEZ ovládaný soukromými zájmy by neměl být státním obchodníkem.
#Zastropování cen elektřiny v ČR má dva zásadní problémy, #cena je více než dvojnásobná oproti jiným státům i ve strovnání s cenami, za které se vyváží elektřina z ČR. Zcela chybně se zastropovala #cena u odběratelů místo u dodavatelů, což vyvolává potřebu poskytování dotací dodavatelům, a tím i zvyšování #zadlužení ČR, které zase vyvolává nově navrhované zvýšení daní, zejména nemovitostí.
Považujeme za nutné založit neformální středoevropskou burzu států V4, neboť ceny na západoevropských burzách jsou manipulované spekulanty.
Místo zvyšování výroby elektřiny a plynu je nutno se zaměřit na snižování spotřeby. Relativně rychle lze snížit spotřebu plynu o desítky procent, což částečně platí i o elektřině.
Je nutno opustit systém emisních povolenek, který nesouvisí s ekologií a bude dále dramaticky zdražovat českým spotřebitelům elektřinu, na burzách obchodovat pouze #přebytky elektřiny a elektřinu z plynových elektráren či obnovitelných zdrojů.
Nelze přerušit dodávky ruské ropy do ČR ropovodem #Družba, dokud nebude vybudována náhradní #trasa. Nikoliv ale z Německa, ale z jižního směru přes #Maďarsko.
Je nutno odkoupit #rafinerie na území České republiky.
Vyjádření Zdeňka Jandejska, experta na zemědělství a potravinovou bezpečnost:
Je třeba podporovat správné, hospodárné nakládání s polnostmi, loukami a lesy. Podporovat hlavně ty komodity, ve kterých vykazuje Česká republika nejnižší soběstačnost a ve kterých jsme byli exportéři, jako jsou ovoce, zelenina, brambory, vepřové a drůbeží maso.
Považuji za důležité urychleně novelizovat zákon č. 334/1992 Sb. - "Zákon České národní rady o ochraně zemědělského půdního fondu", jako je tomu Německu, Francii a v dalších zemích.
Doplnit a urychleně novelizovat zákon o významné tržní síle v obdobném znění jako mají #Francie, #Německo, #Itálie, #Španělsko a další #země, aby maloobchod v rukou zahraničního kapitálu nemohl uplatňovat nesmyslné marže a nezasloužené zisky, nepřesouval do svých zemí.
Plán strategického rozvoje pro léta 2023 – 2027 je nutné přepracovat; nejlépe vypracovat nový, který bude podporovat produkční #zemědělství a vyvážené #hospodaření na půdě včetně rozšíření živočišné výroby k dostatečné produkci organických hnojiv, což přispěje k dostatku vody v půdě a zajistí dostatek podzemních vod.
Vyjádření Martina Kollera experta na obranu a bezpečnost:
Naše země je součástí paktu #NATO a jemu vojensky podřízené #EU. Toto #členství nám nepřineslo nic pozitivního - drahá, takzvaně profesionální armáda by nedokázala bránit více než jeden kraj po dobu zhruba dvou týdnů.
Cílem proto musí být zajištění vlastní bezpečnosti odchodem ze struktur vojenských paktů NATO a EU, a to s podporou nezávislé výroby energií, potravin, zbraní a léčiv. Zároveň je nutné odmítnout jakékoliv cizí vojenské základny a cizí vojáky na našem území.
Rozvoj Armády České republiky je po třicet let nekoncepční, počínaje organizací a armádním školstvím. Schopnost #mobilizace a ochrany civilního obyvatelstva jsou zanedbatelné. Je tedy třeba reorganizovat armádu z hlediska dislokací vojsk, #ministerstvo změnit na koncepční a informační odborné #pracoviště a vytvořit efektivní systém ochrany a obrany obyvatel pro případ velkého konfliktu.
V posledních třiceti letech se armáda ČR zaměřila na účast v cizích válkách; vesměs mimo hranice naší země i Evropy, a to vše za peníze daňových poplatníků. Pozitivní výsledek je nulový. Vojenské kooperace se zahraničními armádami je proto realizovat jako nadstavbová řešení konkrétních úkolů.
V průběhu třiceti let došlo k výrazné eliminaci našeho obranného průmyslu, především jeho vývojové části. Máme pouze jednu velkou společnost se smíšeným obranných a civilním výrobním programem, a to #CSG. Ostatní podniky jsou střední a malé.
Je nutno výrazně podpořit domácí obranný #průmysl, především ten, který je v českých rukou. Především podpořit oblast tvorby a transferu informací, výzkumu a vývoje. Je důležité upřednostnit domácí produkci před zahraniční, s výjimkou osvědčených zahraničních dodavatelů.
Armáda je financována na základě ideologických rozhodnutí z velení NATO a zároveň zadlužuje stát nákupy výzbroje a dalšího materiálu na dluh, mnohdy nekvalitního a nepotřebného.
Vyjádření Petra Bohuše experta na média: (svoboda slova a mediální manipulace )
Média v rozporu s článkem 17 Listiny základních práv a svobod a v rozporu s Etickým kodexem novinářů nepředávají veřejnosti informace o událostech tak, aby byly úplné, pravdivé a nezkreslené, přestože občané mají právo na objektivní obraz skutečnosti. Média svým konáním znemožňují dialog ve společnosti a závažné je, že cenzurují a vylučují prezentaci odborníků s různými #názory na řešení problémů v jednotlivých resortech. #Média rozdělují občany na nejrůznější skupiny a podílejí se na zvyšování napětí ve společnosti.
Informace, oficiální i alternativní, se musí stát dostupné všem lidem v České republice. Řešit operativním vyčleněním veřejnoprávního vysílacího prostoru České televize, technického a provozního zázemí včetně financí z rozpočtu #ČT pro nezávislá, alternativní média, která přinášejí oponentní názory, jiné vidění světa a náměty do společné #diskuze.
Vysílacím prostorem mohou být hodinové bloky na ČT24, nebo vyčlenění jednoho ze stávajících kanálů České televize pro produkty (podcasty, videa, streamy, rozhovory, diskuze nebo pořady) alternativních médií.
Je nutno novelizovat Zákon o České televizi i Kodex České televize včetně související legislativy. Je nutno otevčít jednání o dobrovolných koncesionářských příspěvcích, odevzdávání procentuálního podílu z daní občanů médiím podle jejich vlastního uvážení, přímé volbě generálního ředitele ČT a Rady ČT, kteří při své kontrolní a řídící činnosti selhávají, a podobně.
Nadnárodní společnosti YouTube či Facebook cenzurují diskuze občanů, mažou příspěvky, blokují účty, konta, profily uživatelů na sociálních sítích, protože mají jiné názory, přestože jako občané České republiky komunikují témata, která se dotýkají občanských a národních zájmů. Nadnárodní společnosti tak činí zřejmě za pomoci českých občanů, kteří se v komunikaci s českým jazykem orientují.
Budeme požadovat po vládě ČR a příslušných orgánech, aby cenzuru na území České republiky od nadnárodních společností začaly okamžitě řešit.
Je potřeba zahájit legislativní, právní ochranu uživatelů sociálních sítí před cenzurou a zasahováním nadnárodních společností do občanské komunikace.
V současném mediálním prostředí jsou zvýhodňovány spolky, média a různé aktivity, které propagují politiku vlády, establishmentu pomocí jednostranné propagandy a cenzury. Alternativní média s odlišnými názory nemají žádnou podporu.
Nadále není možné podporovat spolky, média a aktivity, jejichž programovou náplní je zasévání rozkolu ve společnosti pomocí cílené a klamavé dehonestace občanů, kteří mají jiné názory.
K jednání je podpora státu pro tvorbu a provoz alternativních médií.
Je nutno vytvořit široce dostupnou a společnou platformu pro alternativní média, například společné internetové stránky, aby jejich #informace byly pro přehlednost k dispozici na jediném místě všem občanům České republiky.
Vyjádření Jana Skalického, experta na dopravu a územní rozvoj:
Státní investorské organizace (ŘSD, SŽ, ŘVC, ..) jsou dnes schopny - zejména díky prakticky nefunkčnímu systému přípravy staveb, zauzleným povolovacím procesům a zneužívání ochrany přírody odpůrci dopravních staveb – realizovat pouze nepatrnou část potřebných infrastrukturních dopravních projektů.
Namísto potřebných 90 až 110 km nových dálnic ročně stavíme za rok 1,5 až 30 km. Současným tempem dostavíme plnohodnotnou dálniční síť v ČR za 100 let. Dálnice D35, D6, D7 se realizují zcela nedostatečným tempem. Zásadním problémem je odložená dostavba Pražského okruhu.
Výstavbu nových železničních koridorů kvality VRT (skutečně vysokorychlostní tratě) se dosud vůbec nepodařilo zahájit. Vzhledem k přetížení stávajících tratí tak ČR rezignuje na přesun dopravy na ekologičtější dopravní mód, tedy železnici.
Okolní státy nás s VRT obešly po svém území, což se negativně projevuje i na hospodářských výsledcích ČR.
Potřebná díla na vodních cestách ČR jako jsou Plavební stupeň Děčín, Malé Březno, Přelouč II. na Labské vodní cestě, ani lodní výtahy Slapy a Orlík či Smíchovskou plavební komoru II. na Vltavě se za posledních 30 let nepodařilo ani připravit k realizaci a staly se obětí radikálních odpůrců vodního stavitelství.
Vodní cesty v podstatě fungují jen pro rekreační plavbu a stát rezignuje na využití vodní dopravy v city logistice i přepravě stavebních hmot a energetických surovin, jejichž ekologická přeprava po vodě všude ve světě naopak roste.
Vůbec jsme nenavázali na naši tradičně silnou pozici ve výstavbě vodohospodářských děl. První přehrada za celou dobu od roku 1989 má plánovaný termín zprovoznění v roce 2042. Rezignovali jsme tedy nejen na výstavbu nejekologičtějších zdrojů elektrické energie, ale nejsme ani schopni čelit takovým výzvám, jako je reakce na klimatické změny a následný #nedostatek vody. Tato skutečnost se negativně promítne i do navazujících oborů jako je #zemědělství, bezpečnost, atd.
„Malý je ten kdo má malé cíle, my musíme udělat zásadní změny“.
Bránit bychom se vydrželi asi tak hodinu , potom by naše obrana byla protržena a bylo by po válce !