USA JAKO SPOLEHLIVÝ DODAVATEL LNG PLYNU SELHÁVÁ
Joe Biden zastavil nové dodávky plynu LNG do Evropy
Americký prezident Joe Biden nedávno přijal klíčové rozhodnutí pozastavit projekty nových terminálů na pobřeží USA pro export zkapalněného zemního plynu (LNG), což má obrovské důsledky na celosvětový energetický sektor. Jeho kroky, zdůvodněné obavami o klimatickou krizi a zásadní změny v energetické politice, teď vyvolávají mnoho otázek, především v Německu. To je totiž na dodávkách amerického LNG téměř plně závislé. Také pověst USA jakožto „spolehlivého dodavatele“ plynu může být do značné míry pošramocena.
Bidenův zákaz exportu LNG do Evropy a Asie
Bidenovo rozhodnutí zcela náhle a neočekávaně reflektuje narůstající obavy o dopady těžby břidlicového plynu na klima a životní prostředí. Prohlásil, že klimatická krize představuje „existenční hrozbu“ a nařídil přezkoumání plánů na vývoz LNG s ohledem na aktuální ekonomické, environmentální a bezpečnostní analýzy. Americký prezident Joe Biden pozastavil schvalování probíhajících a budoucích žádostí o vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) z nových projektů v pátek, což je krok, který uvítali klimatičtí aktivisté a který by mohl odložit rozhodnutí o nových zařízeních až do voleb 5. listopadu. Americké ministerstvo energetiky (DOE) provede během pauzy přezkum, který se bude zabývat ekonomickými a environmentálními dopady projektů usilujících o schválení vývozu LNG do Evropy a Asie, kde je po tomto palivu velká poptávka. Přezkum bude trvat několik měsíců a poté bude otevřen pro veřejné připomínky, což zabere více času, řekla novinářům na telekonferenci ministryně energetiky Jennifer Granholmová, jak uvedla agentura REUTERS.
Německo bez amerického LNG možná i rok nebo déle
Pro Německo, které se plně zavázalo k dovozu LNG z USA, toto rozhodnutí přináší novou úroveň nejistoty. S odstoupením od ruského plynovodu a zrušením projektu Nord Stream se Německo spoléhá na alternativní dodávky z USA. To však může znamenat zásadní problémy v německé energetické politice, která nyní hledá nové způsoby zajištění energetické soběstačnosti. Aktuálně se spolehlivost dodávek LNG plynu do Německa nachází v období nejistoty, zejména v důsledku nedávného rozhodnutí americké administrativy pozastavit projekty nových terminálů pro export zkapalněného zemního plynu (LNG). Německo se odvrátilo od ruského plynovodu a spoléhá se především na dovoz LNG z USA jako alternativu.
Německo nakoupilo v nedávné době významnou část svého LNG z USA, představující až 83 % dodávek v určitém období. Rozhodnutí prezidenta Bidena o zastavení nových projektů terminálů může znamenat, že Německo bude nyní méně schopné spoléhat na rozšiřování kapacity exportu LNG z USA. Vzhledem k politickým a ekonomickým zvratům spojeným s dodávkami plynu z Ruska a nedávným událostem spojeným s americkým LNG, by mohlo dojít k zvýšenému úsilí o diverzifikaci zdrojů energie. Německo by mohlo hledat alternativní způsoby zajištění energetické soběstačnosti, například hledáním nových dodavatelů LNG.
Zastavení projektů nových terminálů v USA může způsobit nejistotu v německém energetickém průmyslu. Odborníci mohou začít zkoumat a hledat strategie pro zajištění dodávek energie v dlouhodobém horizontu. To by mohlo zahrnovat revizi a přizpůsobení stávajících smluv a hledání nových způsobů zajištění dodávek.V reakci na tuto situaci bude pravděpodobně záležet na rozhodnutí německé vlády týkající se energetické politiky a strategie. Mohou se objevit diskuse o investicích do vlastních zásobovacích kapacit nebo hledání alternativních dodavatelů zemního plynu. Německá vláda a ani žádné německé ministerstvo se doposud ke krokům Bidenovy administrativy nevyjádřili.
Reakce německého energetického průmyslu
Zástupci německého energetického průmyslu zdůrazňují důležitost pracovních míst a bezpečnosti dodávek z USA. Existují však i kritici, kteří vidí rozhodnutí jako ohrožení energetické nezávislosti. Investoři vyjadřují obavy z dopadu na hodnotu německých společností na akciovém trhu.
Spoluzakladatel fondu Paul Marshall ze společnosti Marshall Wace ve svém dopise investorům kritizoval německou energetickou politiku. Marshall tvrdí, že Německo prakticky spáchalo "hospodářskou sebevraždu" tím, že se vzdalo své konkurenceschopnosti v energetice. Kritizoval rozhodnutí rychle vyřadit jaderné a tepelné elektrárny z provozu a zdůraznil, že plynové elektrárny jsou nyní jediným spolehlivým zdrojem flexibilní elektřiny v době, kdy obnovitelné zdroje přestávají vyrábět. Nejsilnějším bodem kritiky je potom fakt, že plynové elektrárny jsou v současné době v Německu jediným flexibilním zdrojem elektřiny, což může být klíčové v situacích, kdy obnovitelné zdroje nemají dostatečnou kapacitu. Tento názor kontrastuje s postojem k rychlému vyřazování jaderných a tepelných elektráren.
Celkově investorům vadí, že německá energetická politika, která se zaměřuje na snižování závislosti na tradičních zdrojích energie, může mít negativní dopady na hospodářství a obchodní prostředí. Tato kritika vychází z obav o stabilitu dodávek elektřiny, pracovní místa a ekonomický rozvoj v důsledku odmítnutí některých tradičních energetických zdrojů ve prospěch obnovitelných alternativ.
Klimatické neziskové organizace zastavení dodávek LNG vítají
Sascha Müller-Kraenner, spolkový ředitel Deutsche Umwelthilfe, přivítal Bidenovo rozhodnutí a zdůraznil potřebu přezkumu terminálů s ohledem na jejich dopady na klima, životní prostředí a lidská práva. Müller-Kraenner věří, že zastavení projektů a jejich důkladné zhodnocení jsou kroky správným směrem, které umožní posuzovat potenciální negativní dopady na životní prostředí a lidská práva. Energetická expertka z Greenpeace, Mira Jägerová, podporuje rozhodnutí zastavit projekty na zkapalněný zemní plyn s důrazem na ochranu klimatu. Jägerová považuje Bidenovo oznámení za důležitý signál, který ukazuje na nekompatibilitu ochrany klimatu s dalším využíváním fosilních paliv. Její stanovisko reflektuje dlouhodobou vědeckou zásadu, že projekty týkající se zkapalněného zemního plynu by měly být pečlivě přezkoumány a v případě potřeby trvale zastaveny. Celkově tyto odpovědi ukazují na podporu ze strany organizací zaměřených na ochranu životního prostředí a klimatu, které vidí v Bidenově rozhodnutí pozitivní krok směrem k udržitelnější energetické budoucnosti.
#Geopolitan #zprávy #Německo #LNG #plyn #dodavkyplynu #JoeBiden #energetika #elektrarny #plynovod #NordStream
Zanechte komentář :