ZABRAŇUJÍ VELKÁ MAINSTREAMOVÁ MÉDIA DEMOKRACII?
Bez objektivního mainstreamového zpravodajství nemohou mít demonstrace požadovaný dopad
Bez ohledu na to, kolik traktorů bylo v ulicích, zpravodajství mainstreamu zůstalo utlumené. Ale demonstrace proti pravici v neděli zaplnily všechny titulky v německých médiích. Právě média určují, která demonstrace je slyšet a vidět a která nikoliv. To je potřeba změnit.
Nejen v Německu pravděpodobně nezáleží na tom, kolik lidí vyjde do ulic
Zdá se, že nezáleží na tom, kolik lidí jde do ulic, kolik aut, kamionů, traktorů a dalších vozidel jezdí po ulicích, kolik lodí blokuje vjezdy do přístavu a kanály, jak jasné jsou transparenty, jak mírumilovní a zákon dodržující jsou demonstranti a nakolik se řídí pokyny policie, nebo zda dochází k nepokojům.
Mainstreamová média, ať už jsou to hlavní zpravodajské magazíny, deníky a veřejnoprávní vysílání, určují na základě požadavků demonstrantů, zda o demonstracích referují pozitivně nebo negativně a zda jsou upřednostňovány či upozaďovány.
Zprávy z posledních dní v německém mainstreamu týkající se protestů zemědělců dokazují zaujatost médií
Největší celostátní demonstrace v historii Spolkové republiky byla marginalizována, přestože se stala virální na internetu a miliony lidí solidárně fandily zemědělcům a jiným profesním skupinám.
Na druhou stranu poměrně malá demonstrace v Postupimi byla okamžitě katapultována do titulků, protože byla proti pravici a byli přítomni Olaf Scholz a Annalena Baerbock.
Kolik obrovských demonstrací se v posledních letech odehrálo, nejprve proti vládě Merkelové a poté proti současné spolkové vládě, aniž by o nich Tagesschau informoval? Kolik mírových demonstrací bylo, o kterých dnešní deníky neinformovaly? Mnoho zklamaných demonstrantů může zpívat labutí píseň o tom, jaké je to vystřízlivění, když se o rozsáhlé protestní akci v médiích nemluví.
V tomto smyslu velká média údajně brání demokracii. Fungují totiž pouze jako oznamovací platforma pro společenské, politické a ekonomické elity.
Mainstream slouží k marginalizaci hlasu lidu a jeho relativizaci v dusivém diskurzu
Pokud se tedy opět plánují velké demonstrace, je třeba si nejprve položit otázku, jak jednat s médii a jak přimět mainstreamová média, aby férově a objektivně informovala.
Možná by se příští masové demonstrace neměly konat před radnicemi, ale před redakcemi velkých médií a veřejnoprávních médií.
V lednu bylo na silnicích kolem sta tisíc traktorů
Představte si, že by všechny tahače, traktory a zemědělské stroje jezdily do velkých vysílacích center ARD a ZDF.
Veřejnoprávní vysílání neinformuje neutrálně a objektivně. Rozhodují redaktoři a politici, která demonstrace se ukáže v jakém světle. A ještě hůře na tom je Česká republika, kde o objektivitě nemůže být rovněž ani řeč.
#traktory #demonstrace #Německo #prostesty #zemědělci #stávka #Scholz #Baerbock #Merkelová #vláda #zpravodajství #mainstream #ARD #ZDF
Zanechte komentář :